Андрій Піонтковський: Кремль шукатиме “чорта з табакерки” під вибори в Україні


Про те, коли Путін змінить прем’єр-міністра, який компромат на Дональда Трампа може бути у ФСБ, як конфлікт Ізраїлю і Ірану в Сирії послаблює позиції Кремля, в інтерв’ю «НАРОДНІЙ ПРАВДІ» розповів політолог і публіцист Андрій Піонтковський.

Чому Путін тримає Медведєва на посту, не змінює його, наприклад, на Олексія Кудріна?

– За Конституцією пост прем’єр-міністра несе віце-президентське навантаження. У разі надзвичайної події або хвороби президента, функції президента виконує прем’єр-міністр. Саме в силу ось цієї особливості цього поста, Путіну там потрібна людина, якій він абсолютно довіряє. Людина, яку він вважає зламаною нікчемою, яка ніколи не посміє почати якусь гру проти нього або свою власну. Це перевірено досвідом 2008-2012 років.

Будь-яка інша людина на цій позиції вела би себе по-іншому. Тоді було два претенденти на роль приймача – Сергій Іванов і Дмитро Медведєв. Але Путін прекрасно зрозумів по психо-фізіологічним характеристикам, що Сергій Борисович Іванов через три місяці після перемоги на виборах забув би, хто такий Путін. Навіть з Медведєвим все було не дуже гладко. Перед засіданням з’їзду «Єдиної Росії», де Медведєв сам виступив і висунув кандидатуру Путіна на посаду президента, Путін фактично його заарештував, він всю ніч тримав Медведєва в своїй резиденції. Путін контролював кожен його крок. Медведєв хотів ще 4 роки президентства. Ось ця людина перевірена, нікуди вона не сіпнеться, самостійних політичних амбіцій у нього немає.

Що стосується Олексія Кудріна, та він ще з «бандитського» Петербурга дружив з Путіни. Хоча мені складно зрозуміти, що таке дружба між цими людьми. Але у нього є своя політична складова, профіль, свої ідеї, як управляти державою і економікою. На цій посаді свої ідеї неприпустимі, тут повинен бути повністю віддана Путіну людина без найменших політичних амбіцій.

За яких умов Путін може відправити Медведєва у відставку?

– Це вже тактична причина. Можна уявити найглибшу економічну кризу, коли потрібно буде на когось звалити цю відповідальність. Ось Медведєв для ролі цапа-відбувайла може підійти. Але через те, що він потрібен Путіну як вірний чоловік на віце-президентській позиції, Путін буде максимально цей момент відтягувати. Цією опцією він скористається у разі жорсткої кризи, коли потрібно буде гасити широке соціальне невдоволення.

Як Путін може піти далі – третій термін або ще щось?

Ось це помилка – міркувати в рамках Конституції або сперечатися про те, який же це термін Путіна. Та ніякий! Він довічний президент! Для себе він це визначив, це прийняла так звана політична еліта. Путін довічний президент. Пішовши з влади, він потрапить в дуже складне становище. Путін зробив багато злочинів всередині країни, військових злочинів за межами РФ. Не мені це пояснювати української аудиторії. Відхід від влади для Путіна означає втрату свободи, а можливо і життя. Це доля всіх диктаторів. Як він це буде оформляти, буде змінювати Конституцію? Так тисячі способів є. Ось уже Кадиров біжить попереду паровоза, вносить зміни до Конституції, щоб зняти обмеження про два терміни (Глава Чечні Рамзан Кадиров запропонував продовжити термін повноважень Володимира Путіна, – ред.). Можливо, підуть на грузино-вірменський варіант, коли ключовою фігурою стане прем’єр-міністр, надзвичайний стан або почнуть війну. Я не знаю, як будуть розвиватися події, але я знаю, що добровільно Путін ніколи не піде з влади. Не потрібно міркувати в термінах його термінів – у нього довічний термін.

Як будуть розвиватися в цьому контексті російсько-американські відносини?

Російсько-американські відносини знаходяться на нижчій точці за весь період з 1991 року це точно, але і в радянські часи були і кращі періоди. Найболючішим було рішення Мінфіну США від 6 квітня, коли ввели персональні санкції проти 24 представників кремлівської політичної і бізнес-верхівки. Заморожені рахунки – перший крок до конфіскації. Ось це хвилює верхівку.

Яку роль тут відіграє Трамп? Всі ми помітили під час президентської кампанії дивну залежність Трампа від Путіна. До сих пір він не вимовив різкого слова на адресу Путіна. Він привітав Путіна з інавгурацією. Так, був ще Нетаньяху, який сам приїхав, але він вирішував свої питання – йому потрібно домовитися, не вступаючи в конфронтацію з російськими військовими, бомбити іранців.

А ви як думаєте?

– Я дотримуюся думки, як і багато спостерігачів, що обережність Трампа до Путіна пояснюється наявністю якихось важелів впливу, якогось компромату або фінансового характеру, або непристойностей. Трамп кілька разів приїжджав до Москви з конкурсами краси. Що таке ці конкурси? Це виїзні борделі, яке КДБ останні 50 років записує. З іншого боку, ряд поглядів Трампа, наприклад по Ірану, його критика угоди Обами з Тегераном це те, про що він говорив ще під час виборчої кампанії. Нічого дивного немає, що він цю угоду розірвав. У Москві деякі із цих ідіотських шоу радіють, мовляв, ціна на нафту тепер піде вгору. Вона дійсно пішла, хоча це тимчасове явище. Саудівська Аравія і Ірак вже заявили, що вони готові заповнити пропозицію нафти на ринку, який втратить Іран. Але набагато серйозніший капкан в Сирії. Ізраїль там бомбить по-чорному. Там серйозна війна між Іраном та Ізраїлем, який підтримується США. І в якому становищі опиниться тут Путін?

Які цілі в Ізраїлі в Сирії?

Програма мінімум для Ізраїлю – викинути іранців з Сирії. Однак тоді і позиції Путіна там ослабнуть, разом з позиціями Башара Асада. У Москві чудово розуміють, що спроби військового протистояння з Ізраїлем закінчаться військовим провалом, я вже не кажу про протистояння з США. Куди там далеко ходити за прикладами. Ми пам’ятаємо, як американці вичистили 200 російських найманців, коли ті спробували якийсь нафтовий заводик захопити. Москва навіть не пискнула. І зараз не пискне. Всі ці понти з мультиками (у відеоролику, який президент РФ Володимир Путін показав 1 березня Федеральним Зборам, виявилися кадрами моделювання ракетного удару – ред.) Обернулися колосальною ганьбою в Сирії.

Олександр Куриленко


Джерело статті: “https://narodna-pravda.ua/2018/05/16/andrij-piontkovskyj-kreml-shukatyme-chorta-z-tabakerky-pid-vybory-v-ukrayini/”

TOP